Seyahat

Trending:


Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Kuşkonmaz yani Asparagus officinalis olan Asya bitkisidir. Tarihi 15. ve 17. yüzyıllara dayanan kuşkonmaz ilk olarak ilaç olarak kullanılıyordu. Tanınmaya başladığı, bu tarihlerde daha çok ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. 4 farklı olan rengi olan kuşkonmaz yeşil, mor, pembe ve beyaz gibi farklı renklerde olabilir. Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Zonguldakta gıda zehirlenmesi paniği

Zonguldakta gıda zehirlenmesi paniği Gelik beldesi Kırat Mahallesindeki bir evde mevlit sırasında ikram edilen pilav ve tavuktan yiyen bazı kişiler, bir süre sonra rahatsızlandı. Karın ağrısı ve kusma şikayetiyle Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine başvuran 17 kişi gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alındı. Tedavi altına alınan kişilerin s...


Ömür GEDİK Evinizi yeşillendirin

Babamın rahatsızlığından dolayı bir süredir evde hava temizleme cihazıyla yaşıyoruz.


Bazı kişilerin neden Kovid'e yakalanmadığı açığa çıktı

İngiltere'de yapılan yeni bir çalışma bazı insanların koronavirüse maruz kalmasına rağmen neden hastalığa yakalanmadığını ortaya koydu.


Öğrendiğinizde şaşıracağınız 4 önemli beslenme bilgisi

Son araştırmalar sağlığımız için çok önemli gerçekleri ortaya çıkardı. Beslenme konusunda dört önemli başlık öne çıkıyor diyebilirim. En önemlisi şekerli içeceklerle ilgili. Gazlı, gazsız, şekerli, tatlandırıcılı kolalı içeceklerin tüketimi, uzun yaşamanın düşmanı. Size tavsiyem yapay içecekleri hayatınızdan çıkarın ve gençleşin. Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez yazdı. (Sabah)


Bayramda aşırı et tüketimi o sorunlara yol açıyor

Bayramda aşırı et tüketimi o sorunlara yol açıyor Beslenme ve Diyet Uzmanı Asya Naz Al, Kurban Bayramı boyunca et tüketimi ve saklama koşulları hakkında dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin uyarılarda bulundu. Al, dengeli bir beslenme programı içinde etin yanında sebze, tahıl gibi diğer besinlerin de tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini ifade...


Tatilde alınan kilolara 8 adımda elveda deyin

Medline Adana Hastanesi’nden Klinik Diyetisyen Duygu Özbay, öğün atlamanın metabolizma hızınızı düşürdüğünü söyleyerek, “Gün içerisinde öğün atlamayın” dedi. Klinik Diyetisyen Duygu Özbay, bayram tatili, okulların kapanması derken uzun bir tatilin daha sonuna gelindiğini söyleyerek, “Bu gibi zamanlarda stres atıp keyifle dinlenirken alınan kilolar çoğu zaman pek önemsenmiyor. Ancak tatil sonrası çıkılan tartıdaki ibre istenmeyen rakamları işaret...


Yazın Çocuklar İçin Dikkat Edilecek Noktalar

Ebeveynler çocuklarının güvenli ve sağlıklı bir yaz geçirmeleri için nelere dikkat etmeli? Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gizem Güvener’in önerilerine kulak verin.


Aldığınız proteinler idrarla gidiyor olabilir! Beslenmedeki değişiklik böbreklerin işlevini yerine getirebilir

Böbreklerin filtreleme işlevindeki aksaklıklar, vücut için hayati öneme sahip proteinlerin idrarla kaybına neden olabiliyor. 'Protein kaçağı' olarak bilinen bu durum, bir sağlık sorununun belirtisi olsa da, beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerle önlenebiliyor. Uzman Diyetisyen Rıdvan Arslan, bu konuda bilgi verirken, protein kaçağını önlemeye yardımcı olacak beslenme önerilerini de paylaştı.


Araştırmalar tüm gerçeği ortaya çıkardı! Vücudu susuz bırakıyor

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için her gün vücudunuzun ihtiyacı kadar su içmeniz gerekir. Su, yaşam kaynağıdır. Organlarınızın düzenli çalışması için su içmeniz gerekir. Ancak bazen su yerine başka içecekleri tüketmeyi tercih edersiniz. Bu içecekler su ihtiyacınızı karşılamaz. Aksine vücudun daha çok susuz kalmasına sebep olur. İşte o içecekler... (Posta)


WHO'dan küresel uyarı: Zayıflama ilacı Ozempic'in sahte versiyonları sağlığı tehlikeye atabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), son dönemin popüler zayıflama ilacı Ozempic'in sahte versiyonlarına dikkat çekti. Küresel çapta uyarı mesajı yayımlayan WHO, sahte ilaçların sağlık tehdidi oluşturabileceğine dikkat çekti.


Belirtilere dikkat! Yer ayağının altından kayıyor hissi, baş dönmesi, bulanık veya çift görme... Bu hastalığın sinyali olabilir

Vertigonun bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Murat Haluk Özkul, “Vertigo çocukluk çağı dâhil her yaşta görülse de, vertigoya sebep olan hastalıklar farklı yaşlarda ve cinsiyette daha fazla ortaya çıkabilir. Örneğin, kristal kayması kadınlarda ve orta ileri yaşta daha sıktır. Gençlerde ise migren hastalığı ile beraber baş ağrılı ya da ağrısız vertigo daha sık görülür” dedi.


Albinizmli çift farkındalık için sosyal medyada birlikte mücadele ediyor

Albinizm Derneği gönüllüsü ve sosyal medyada içerik üreticisi albinizmli çift, yaşamlarından kesitler vererek albinolara farklı bakılmaması için etkin mücadele yürütüyor.


Su içmek için susamayı beklemeyin

Bunaltıcı sıcaklar tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. Sıcaklık ve nemin artışıyla birlikte vücut ısısında görülen artışın başta beyin olmak üzere diğer hayati öneme sahip organlara da olumsuz etkide bulunduğunu ifade eden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Merve Bayram; su içmenin önemine değinerek, su içmek için susamanın beklenmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.


Yaz geliyor, güneş kremi kullanırken dikkat! Yarar beklerken zarar görebilme ihtimali çok yüksek

Yaz aylarının gelmesiyle beraber vatandaşların güneş kremine talebi arttı. Güneş nedeniyle ciltte oluşan tahribatı önlemek amacıyla kullanılan güneş kremleri ile ilgili bilinmesi gereken noktalara dikkat çeken uzmanlar önemli tavsiyelerde bulundu.


ALS hastaları iyi bir takiple uzun yıllar yaşayabilir

ALS hastalığı hakkında açıklamada bulunan Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yakup Türkel, “İyi bir hastalık takibi, zamanında beslenme ve solunum desteği ile ALS hastaları uzun yıllar yaşayabilir. Günümüzde hastalıkla baş edebilmek için pek çok imkân bulunmaktadır. Bu imkânlar, her hastanın ihtiyacına göre belirlenir” dedi.


Enfeksiyonu ve Alzheimer'ı önlüyor

Zerdeçal; öksürük, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere deri hastalıklarından eklem rahatsızlıklarına kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor.


Erik tuzla mı yenir şekerle mi?

Erik severler ikiye bölünmüş durumda. Kimi eriği tuza bandırmayı tercih ediyor kimi şekere bandırmayı... Lezzet açısından tamamen kişisel bir konu olabilir ama sizin için araştırdık. Bazı tatları karıştırmak neden birçoğumuzun tercihi oluyor? Eriğe tuz ve şekeri yakıştırmak aklımıza nasıl geldi? Peki uzmanlar eriğin çokça revaçta olduğu bu yaz mevsiminde tuz ve şeker tüketimi için ne öneriyor? Hepsi haberimizde...


Profesör uyardı: Aman dikkat! Kanserin habercisi olabilir...

Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Prof. Dr. Müge Güler Özden, tırnak dibinde görülen siyah lekenin bir cilt kanseri öncüsü olabileceğini ve geç kalındığında çok hızlıca ölümcül olabilecek bir tümöre dönüşebileceğini söyledi.


Hormon sağlığı için nasıl beslenmeli?

Hormonların çok önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Kader Uğur, “Hormonların hem yüksekliği hem de düşüklüğü vücudumuzda hastalıklara sebep olabilir. Hormon sağlığı için özellikle sebze ve meyve ağırlıklı olacak şekilde sağlıklı beslenmeliyiz” dedi.


Kötü ağız kokusu, dişlerin gevşemesi, diş eti kanaması neyin belirtisi?

Diş Hekimi Doktor Atilla Alexander Akgöl, belirtileri arasında kronik kötü ağız kokusunun bulunduğu periodontal hastalıkları hakkında, "Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı yapılmadığında, plak birikimi artar ve diş eti iltihabına yol açar. Ayrıca, genetik yatkınlık, sigara ve tütün ürünleri kullanımı, diyabet, hormon değişiklikleri, zayıf beslenme ve stres de periodontitisin oluşumunda etkili olabilir" dedi.


İngiltere'den korkutan beslenme raporu

İngiltere merkezli Gıda Vakfı, bugün yayınladığı raporunda İngiliz çocukların yetersiz ve kalitesiz beslenme sebebiyle daha kısa, daha şişman ve sağlıksız olduğunu açıkladı.


Hamilelikte de görülüyor: Büyük bir risk oluşturuyor

Vajinal mantar enfeksiyonlarının kadınlarda yaygın bir sorun olduğunu belirten Opr. Dr. Sedat Melikli, “Kadınların yüzde 5 ila 9'unda, yılda 3 veya daha fazla tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonu gelişir. Çoğunlukla üreme çağında olan kadınlarda görülür. Menopozda ve genç kız çocuklarında daha nadir ortaya çıkar. Gebelikte de hormonel düzende oluşan farklılıklar nedeniyle oluşabilir” dedi.


Sıcaklarda şekerli içeceklere dikkat: Diyabet riski oluşturabilir

Memorial Kayseri Hastanesi Uzman Diyetisyeni Betül Merd, yaz aylarında sık tüketilen şekerli ve gazlı içeceklerin diyabet riski oluşturabileceğini söyleyerek, "Sade maden suyuna meyveleri ezerek kendimiz tatlandırabiliriz" dedi.


Artvin'de 'kelebek' hastası Neşe Balcı: Yaşam bizim için çok zor

Artvin’de yaşayan 'kelebek' hastası Neşe Balcı, "Cildimiz çok hassas, kelebek denmesinin sebebi biraz da buradan geliyor. Kelebeklerin kanatlarına dokunduğumuzda elimizde kaldığı için bizim derimizde öyle. Yaşantımız çok zor, yürüyemiyoruz, duş alamıyoruz ve sosyal hayatımızı engelliyor hastalığımız ve dolayısıyla yaşam bizim için çok zor. Mucize gibi insanlarız aslında" dedi. Balcı, kentte bir cildiye doktoru olmadığından yakınan Balcı, kullandıkları kremlerin de devlet tarafından karşılanmadığını belirtti.


Bu çiçeğin kolonyası baş ağrısını gideriyor, sabunu gençleştiriyor

Baş ağrısı gideren kolonyası ve cildi gençleştiren sabunuyla sağlık ve güzellik alanında iddialı olan akzambak çiçeğinden


Erken tanı ALS’de hastanın hayat kalitesini arttırmak için çok önemli

Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Yılmaz, henüz net bir tedavisi bulunmayan ALS hastalığında risk faktörlerinin de tanımlanmadığını belirterek, “Hastalar bize genellikle kas krampları, seğirmeler, kaslarda sertlikler, ağrılar ve güçsüzlük nedeniyle başvuruyor. Bazen bir bardağı bile tutamadıklarını söylüyorlar” dedi.


Yağ yakmak için 'limon suyu' içenler dikkat! Meğer zayıflatmıyormuş! Limon ve limon suyu ile ilgili bildiklerinizi unutun! İşte gerçekler

Yağ yakımını hızlandırmak içilen limon suyu içmenin işe yaramadığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Emel Alphan, kilo vermek için limon yemenin ve limon suyu içmenin bir işe yaramadığını söyledi ve detoks suları ile ilgili de önemli uyarılarda bulundu. İşte detaylar...


Çığır açan alerjik egzama tedavisi artık Samsun’da da yapılabiliyor

Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Prof. Dr. Müge Güler Özden, Amerika'da sağlık otoriteleri tarafından ‘çığır açan tedaviler' olarak onay alan yeni tedavi imkanlarının 'şiddetli alerjik egzaması' olan hastalar için çok başarılı sonuçlar verdiğini ve uygun hastalara Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) uygulandığını açıkladı.


Öksürük şurubundan daha hızlı sonuç veren 5 uygulama! Göğsü rahatlatıyor

Öksürük göğsü zorlayabilir. Öksürüğe iyi gelen uygulamaları derledik. Özellikle esansiyel yağlar öksürüğün şiddetini ciddi anlamda azaltır. İşte detaylar...


Uzmanı uyardı: Kurban eti yemeden önce bunlara dikkat edin!

Kurban Bayramı'nı sağlıklı geçirmenin yollarını açıklayan Prof. Dr. Esin Korkut, "İlk olarak kurban eti kesildikten hemen sonra tüketiliyor olsa da et yumuşaması için 24 saat buzdolabında dinlendirilmeli. Dinlendirilmiş et hem daha lezzetli olur hem de sindirimi kolaylaşır. Taze et buzdolabında en fazla 1 gün saklanmalıdır.Et iyi bir protein kaynağıdır fakat ekstra olarak yağ ve kolesterol de içerir. Bu yüzden kendi yağında pişirmeye özen gösterilmelidir. Ete ekstra yağ eklenmemelidir. Et ile birlikte C vitamininden zengin salata tüketmek demir emilimini artırır. Bol su içilmeli, gazlı içecek yerine soda, ayran ve bitki çayları tercih edilmelidir" dedi.


Sivas’ta 2023’te 4 bin 518 kişi öldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılına ilişkin ölüm nedeni istatistiklerini açıkladı.


Işık hızında rüyaya dalın! Kaliteli bir uyku için 8 yiyecek

Bazı yiyecekler uykusuzluğu tedavi edebilir ve gecenin ortasında uyanmadan huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olabilirler. İşte uyku sorunlarına yardımcı olduğu kanıtlanmış 8 farklı besin.


Yaz sıcaklarında uyumanızı kolaylaştıracak öneriler! Dilara Koçak yazdı

Son günlerdeki uyku düzeninizi gözden geçirmeye ne dersiniz? Yaz aylarının gelişi, okulların kapanışı, dokuz günlük bayram tatili derken bu durumdan en çok etkilenenlerden biri de uyku saatleri oldu. Bu dönemde uyku düzeninizdeki değişiklikler oldukça normal; en önemli nedenlerinden biri ise güneş ışınlarına maruziyetin artması ve uyku hormonu olarak da bilinen melatonin hormonunun üretiminde değişiklikler meydana gelmesi.


Plastik cerrah, ameliyat ettiği eşinin ölümüne neden oldu

T24 Dış Haberler ABD'nin Florida eyaletinde meydana gelen olayda, eşine ameliyat yapan bir plastik cerrahın, eşini 20 dakika boyunca ameliyat masasında bırakarak ölümüne yol açtığı iddia edildi. Santa Rosa İlçe Şerif Ofisi'ne göre 41 yaşındaki Dr. Benjamin Jacob Brown, 33 yaşındaki eşi Hillary Ellington Brown'ın kalp krizi geçirmesi ve kendisi yere...


Severek tüketiyorsunuz ama kolon, rektum ve prostat kanseri riskini artırıyor!

Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi kolon, rektum ve prostat kanseri riskini artırdığını dile getiren Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Nilüfer Avcı, aşırı kilonun ve yetersiz fiziksel aktivitenin göğüs, rahim, kolon ve yemek borusu kanserine sebep olabileceğini belirtti. Salamura et ve şarküteri tüketiminin kolon ve rektum kanserine yakalanma riskini artırdığını söyleyen Avcı, balık tüketiminin kolon ve rektum kanseri riskini azalttığını aktararak,...


Annesi Alzheimer olanda risk yüksek

İncelemede, demansın en yaygın türü Alzheimer hastalığının öncüsü “amiloid” adlı toksik protein birikimine bakıldı. Araştırmacılar, beyninde daha yüksek amiloid bulunan kişilerin anne tarafında Alzheimer olduğunu belirledi. Uzmanlar şunları söyledi: “Amiloid plakları, beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozarak Alzheimer’ı tetikliyor. Anneleri demans hastası olanlar, hücrelerdeki spesifik mitokondri nedeniyle daha büyük risk altında olabilir....


Cildiye profesörü uyardı: “Tırnak dibinde görülen siyah leke, cilt kanseri öncüsü olabilir”

Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Prof. Dr. Müge Güler Özden, tırnak dibinde görülen siyah lekenin bir cilt kanseri öncüsü olabileceğini ve geç kalındığında çok hızlıca ölümcül olabilecek bir tümöre dönüşebileceğini söyledi.


10 gündür aranıyordu, ölü olarak bulundu

Düzce'de 10 gün önce kaybolan 90 yaşındaki Alzheimer ve demans hastası Hatice Dellaloğlu'nun cansız bedeni bulundu.


Op. Dr. Sinan Göker yazdı: Göz tembelliği tedavisi

.


Mevlit yemeğinden zehirlenme şüphesiyle 17 kişi hastaneye başvurdu

Zonguldak'ta katıldıkları bebek mevlidinde ikram edilen tavuklu pilavdan yiyen 17 kişi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvurdu.


Kalitesiz güneş gözlüğüne dikkat!

Kalitesiz güneş gözlüğüne dikkat! Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oğuzhan Genç, yaz aylarının gelmesiyle birlikte kullanımı hızla artan güneş gözlükleri hakkında açıklamalarda bulundu. Genç, Biz hastaların tümüne güneş gözlüğü tavsiye ediyoruz. Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Gözlük camının kalitesi çok ö...


Makyaj yaparken göz sağlığına dikkat edin

Yanlış ve bilinçsiz kozmetik ürün kullanmak ve makyajda hijyene dikkat etmemek, göz sağlığı açısından büyük risk oluşturduğunu belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şermin Ünal İpçioğlu, "Makyaj malzemeleri kişiye özel olmalıdır. Makyaj ürünleri açıldıktan sonra genellikle 3-4 ay içinde tüketilmelidir. Aksi halde bakteriler oluşabilir. Göz makyajı yapılırken, eyeliner ve göz kalemi gibi ürünler gözün iç kısmına sürülmemelidir" dedi.


Böbrek yetmezliği hastasıydı, annesinden nakledilen böbrekle yeni bir hayata başladı

Yaklaşık 10 yıl önce ilk sinyallerini vermesine rağmen ‘gencim, bana bir şey olmaz’ diyerek göz ardı ettiği rahatsızlığı böbrek yetmezliğine giden Kırgız Yrysbek Toktorov (26), Türkiye’de şifa buldu. Kırgız gence, İzmir Acıbadem Kent Hastanesi’nde annesi Şayırgul Berdibaeva’dan (51) böbrek nakledildi. Böbreğin uyum sağladığını ve Kırgız gencin diyalizden kurtulduğunu belirten Uzm. Dr. Işık Özgü, “Anne ve oğlunu sağlıkla taburcu ettik” dedi.


“Sırt ve boyun ağrılarının tedavisinde egzersiz çok önemli”

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hülya Yüksel, sırt, boyun ve bel ağrısı çeken hastaların tedavisinde egzersizin olmazsa olmaz olduğunu söyledi.


Unutkanlığa iyi geliyor: Beyni güçlendiren 5 baharat

Son yıllarda yapılan araştırmalar, baharatların sadece yemeklere lezzet katmakla kalmayıp aynı zamanda sağlık açısından önemli faydalar sağladığını ortaya koyuyor. Özellikle baharatların içerdiği doğal bileşikler ve antioksidanlar, çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesine ve tedavisine katkıda bulunabiliyor. Peki hangi baharatlar daha çok etkili?


Ağrı Dağı eteklerinde fırtına sonrası toz bulutu oluştu

Ağrı Dağı eteklerinde meydana gelen fırtına sonrası toz bulutu oluştu. Bölge sakinleri, görüş mesafesinin düşmesi ve hava kalitesindeki düşüş nedeniyle zor anlar yaşadı.


Göğüs ağrısı 10 dakikadan fazla sürdüyse dikkat!

Genci yaşlısı herkesi derinden etkileyen kalp krizinde uzmanlar ‘göğüs ağrısı' uyarısı yaptı. Prof. Dr. Akgöz, Ağrı süresi 10 dakikayı geçiyorsa hemen hastaneye gidin dedi.


Obez kedi pilatesle 6 kilo verdi

Ankara'da yaşayan Şiraz isimli kedi, kısırlaştırma operasyonundan sonra zamanla aşırı kilo aldı. Her gün koşu bandı ve pilates topuyla egzersiz yaptırılan Şiraz, 5 ayda 6 kilo verdi.


Her gün beş yaşın altındaki yaklaşık 2 bin çocuk hava kirliliği nedeniyle ölüyor

Hava kirliliği, yetersiz beslenmeden sonra ikinci ölüm riski faktörü