Püf Noktası

Trending:


Yaşlılık izlerini rafa kaldırıyor! 1 damlada gençlik aşısı etkisi var, botoksu tarihe gömecek

Her yaşta genç görünmenin hayâlini kuruyorsanız cildiniz için en iyi bakım yöntemini bulmanız gerekir. Günlük cilt bakım rutinler, sağlıklı beslenme ve düzenli uyku cilt sağlığınız için alışkanlık haline getirmeniz gereken temel kurallarından başında geliyor. Özellikle cildinizi gençleştirmek ve hücreleri hızlı bir şekilde yenilemek istiyorsanız botoks yaptırmanıza gerek kalmadan uygulayabileceğiniz doğal yöntemler var. Bazı cilt bakım yağları...


Kalp ritmimiz neden bozuldu? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı...

Geçirdiğimiz stresli ve zor günler pek çok şey gibi sağlığımızı ve muhtemelen en çok da kalbimizi etkiledi. Pek çok insan son günlerde farklı kalp sorunları nedeniyle doktorlardan yardım istiyor. Bu sorunların ilk sıralarında da daima “ARİTMİ” meselesi yani “KALP RİTMİNİN DÜZENİNİ KAYBETMESİ” geliyor. Peki, sorun ne? Ne oldu da kalbimizin düzeni böyle sık sık bozulmaya başladı?


20 yıldır kendi zihninde hapsolmuştu! Şizofren sanılan kadın mucizevi şekilde iyileşti

Yirmi yıldır kendi zihninde hapsolmuş bir kadın uyandı ve devrim niteliğindeki yeni bir tedavi sayesinde tekrar ailesiyle birlikte olabildi.


Boğaz ağrısını 3. yudumda iyileştiriyor! Elma sirkeli 3 farklı tarif sabah aç karnına için

Elma sirkesinin mikrop öldürme özelliği var. Bu nedenle limonlu veya ballı elma sirkesi boğaz ağrılarına iyi geliyor. Boğazda yanma hissi uyandıran bu karışımlar bağışıklığınızı koruyor. İşte sirkeli tarifler...


Güzellik filtrelerinin karanlık yüzü

Sosyal medyada kullanılan güzellik filtreleri birçok kişiye göre "kusursuz" bir güzellik sunuyor. Ancak uzmanlar, bu güzellik dayatmasının psikolojik sorunlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.


KÜN’lü öğrencilerin beyaz önlük heyecanı

Kapadokya Üniversitesi (KÜN) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile Dil ve Konuşma Terapisi 4. sınıf öğrencileri mesleğe atılmadan önce geleneksel hale gelen beyaz önlük giyme töreniyle önlüklerini teslim aldılar.


Mide botoksu yaptırmadan önce dikkat!

Zayıflamak isteyenler umudu mide botoksu gibi cerrahi işlemlerde arıyor. Ancak doktor tavsiyesi olmadan yapılan işlemler risk taşıyor. Uzmanlar ruhsatı olmayan yerlerde bu gibi işlemlerin yapılmasını tehlikeli buluyor. Detayları CNN TÜRK Muhabiri Hasret Kaya ve Kameraman Bilal Söyleyenoğlu aktardı.


Antik Yunan'da ilaç olarak kullanıldı: Kalp ömrünü 10 yıl uzatıyor

Tarçın kan şekerini dengeliyor bal ise göğsü yumuşatıyor. Her iki şifalı besin birlikte tüketildiğinde ise kalp ve damar yollarını açıyor. Kronik kolesterolü tedavi ediyor. İşte detaylar...


Beyaz saçlara uygulanan yöntem şaşırttı! 1 Saatte beyazları boyasız kapatan yöntem

Yaşınız ilerledikçe saçlarınız beyazlamaya başlar. Ancak bazen genç yaşlarda da saçlarda beyazlar görülebilir. Saçların beyazlamasını tetikleyen pek çok faktör bulunuyor. Vitamin ve mineral eksikliği, stres, kötü ve zararlı alışkanlıklar, hormonal dengesizlikler, düzensiz beslenme gibi pek çok faktör saçların erken beyazlamasına sebep olur. Saçları beyazlayan herkes saç boyaları ile bu beyazlardan kurtulmaya çalışır. Ancak saç boyaları çok fazla...


Akdeniz tipi beslenme depresyonu azaltıyor

OMÜ Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda yapılan bir araştırma, Akdeniz tipi beslenmenin depresyonu azalttığı tespit edildi. Araştırmada katılımcıların yüzde 34,5'inde depresyon görülmezken, yüzde 46.9'unda hafif depresyon, yüzde 10,7'sinde ise orta düzeyde depresyon görüldüğü tespit edildi. Akdeniz tipi beslenmeye uyan kadınlarda depresyonun ciddi oranda azalma gösterdiği belirlendi.


Sağlıksız saçların sebebi olabilir! Sakın bunu yapmayın

Saç şampuanlama süreci; saç derisindeki değişimlerin en önemli faktörlerinden biri. Saçlarınızı iki veya hatta üç kez şampuanlıyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç sorun ortaya çıkıyor. Saç derisi sağlığı söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken birkaç adım mevcut… (Sabah)


Klinik Psikolog Esra Ezmeci: Aldatmak kişilik bozukluğudur! Aldatılma endişesinden kurtulmak mümkün

“Yoksa beni aldatıyor mu?” diye ne uykunuzun, ne ilişkinizin tadını kaçsın! Kontrolcü davranmayın, kendinize güvenin, çevrenizde huzur kaçıran kişiler varsa, onlardan uzak durun! Unutmayın aldatanlar, kişilik bozukluğu olan insanlardır. (Sabah)


Kardiyopulmoner testi bölgede sadece Eskişehir Şehir Hastanesi’nde

Eskişehir Şehir Hastanesi'nde Türkiye'de pek yaygın olmayan ve kişiye özel egzersiz testlerinde detaylı sonuç veren Solunum Fizyolojisi Kardiyopulmoner Egzersiz Testi Laboratuvarı aktif testlere başladı.


Tiroid nodüllerini bir bardakla küçültüyor! Kilo verdirip yüksek tansiyonu dibe çekiyor...

Tiroid hastalıkları toplumda sıklıkla görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Genel sağlığı oldukça etkileyen bu hastalıklara sahip kişilerin beslenmesine ekstra özen göstermesi gerekiyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tiroid hastalıklarına iyi gelecek dereotu kürünün tarifini verdi.


Araştırma: Kalp krizi, beyin hasarını hızlandırabilir

Yeni bir araştırma, kalp krizinin ilerleyen yıllarda beyin fonksiyonlarının normalden daha hızlı gerilemesine neden olabileceğini ortaya koydu. United Press International'ın (UPI) haberine göre, JAMA Neurology'de yayımlanan araştırmada bilim insanları, kalp krizinin ani bilişsel sorunlara yol açmadığını ancak ilerleyen yıllarda beyin fonksiyonların...


Dün ne yediğimi bile hatırlamıyorum diyenler dikkat

Tüm vücudumuzu ve organlarımızı yöneten, ayrıca zihnin temeli olan beynimizi korumak ve işlevlerini geliştirmek için ne yememiz gerektiğini biliyor muyuz?


Nasırı kökünden söken yöntem! Sadece iki malzeme yetiyor...

Nasır, ciltte görülen bir rahatsızlıktır. Bir bölgeye tekrarlanan bir basınç uygulanması sonucu oluşan nasır, kabarık ve sert bir yumru görünümündedir. Nasır genellikle topuklarda, avuç içlerinde, ayak parmaklarında ve dizlerde oluşur. Genellikle can yakmasa da, rahatsız edici bir durumdur. Nasırın en yaygın nedenleri dar ayakkabılar giymek, enstrüman çalmak ve ellerin sürekli çalışmasıdır. Nasır oluşması genelde ciddi bir hastalığın habercisi...


Yalova'da uzmanlarca uygulanan geleneksel tedavilerden yaklaşık 3 bin hasta faydalandı

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açılan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Kliniği'nde hastalara uzman ekip tarafından geleneksel tedavi yöntemleri uygulanıyor.


40 yaş üzeri mutlaka tüketmeli: Bozulan hormonları düzeltiyor!

Gaz problemlerinden karın şişliğine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu nefer ceviz suyu! Nasıl yapıldığı ve kullanımı da çok önemli. Tek tek bunları size açıkladık. Ceviz suyunun faydaları Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydalarına hemen hemen herkes aşina..


Alman BioNTech, akciğer kanseri ilacında ilerleme kaydetti

Alman BioNTech, akciğer kanseri ilacında ilerleme kaydetti Alman biyoteknoloji firması BioNTech, akciğer kanserine karşı bir ilaçta ilerleme kaydedildiğini bildirdi. BioNTech ve ABD merkezli OncoC4den yapılan ortak açıklamada, şirketlerin akciğer kanserine karşı OncoC4un antikor adayı ONC-392nin (gotistobart) faz ½ denemelerinde cesaret verici işar...


Üzüm yaprağı toplarken yılanın soktuğu genç kız yoğun bakıma alındı

Artvin’de evinin bahçesinde üzüm yaprağı toplarken yılanın soktuğu geç kız tedavi altına alındı.


Güncel Öztürk Meme operasyonu sırt ağrılarının çözümü olabilir!

Meme estetiği denilince çoğu insanın aklına ilk olarak meme büyütme gelmektedir.


Zayıflamak isteyenler dikkat! Bu besinden uzak durmayın

Yazın gelmesiyle birlikte kışın kilo alan herkes fazla kilolarını hızlı bir şekilde vermenin yollarını arıyor. Ancak zayıflama sürecine giren kişilerin yaptıkları hatalar kilo vermelerinden çok kilo almalarına sebep oluyor. Uzmanlar zayıflama sürecine giren kişilerin yaptığı hatalara değinerek hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğini açıkladı.


Bazı illerde sağanak etkili oldu

Türkiye'nin bazı illerinde meydana gelen sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.


Uzaylılara mesajımız ne olmalı?

Bilim insanlarına göre gezegenimizde bildiğimiz yaşam, bu son derece sıra dışı sayı -137- olmadan var olmazmış


Tam 30 dakikada yaşlanma izlerini ve mimik çizgilerini yok ediyor! Gece yatmadan önce uygulamak gerekiyor...

Kuru ciltler çok hızlı bir şekilde doğal nem dengesini kaybeder. Özellikle yaşınız ilerledikçe azalan kolajen üretimiyle birlikte cilt kuruluğunuz da artar. Erken yaşlanmayı önlemek ve cilt sağlığını korumak için cildi nemlendirmek büyük önem taşır. Piyasada cildi nemlendiren birçok profesyonel ürün bulunsa da evde yapılan maskeler de bu konuda çok başarılı. Cilt için nem kaynağı olan ve adeta yaşlanma izlerini silen doğal ev yapımı maskeleri...


Hemen saç diplerinizi kontrol edin! Bağışıklık sisteminin çöktüğünü gösteren işaretler

Baş ağrısı, bilinç kararması ve belirtilen diğer semptomlar yaşam kalitemize ciddi şekilde zarar verebilir. Bu semptomlar stres veya uyku eksikliği ile ilişkili olabilir, ancak aynı zamanda bağışıklık sistemimizde bir işlev bozukluğunun belirtileridir.


Bilim insanlarından önemli açıklama: Günde 2 litre su içmenize gerek yok!

İskoçya'da Aberdeen Üniversitesi'nden araştırmacılar günde 2 litre su içilmesi tavsiyesinin genellikle ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu söylüyor. Bu hafta Science dergisinde yayımlanan araştırma günlük su ihtiyacının bir bölümünün zaten gıdalardan alındığını hesaba katıyor. Bu yüzden bilim insanları günde 1,5 ila 1,8 litre su tüketmenin yeterli olacağı görüşünde.


Sınav kaygısını yenmenin kolay yolu! Beslenme ve uyku düzeni

Sınav kaygısı ile pek çok öğrenci karşı karşıya kalıyor. Huzursuzluk, endişe, tedirginlik, sıkıntı, başarısızlık korkusu, çalışmaya isteksizlik, mide bulantısı, taşikardi, titreme, ağız kuruluğu, iç sıkıntısı, terleme, uyku düzeninde bozukluklar sınav kaygısını artırıyor. Sınav kaygısı ile baş edebilmek için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Sınav kaygısını yenmenin kolay yolunu uzman isim anlattı.


Kanser, obezite, tansiyon ve diyabetin en büyük nedeni! İnsülin direnci ile ilgili dikkat çeken uyarı

İnsülin direnci, şekerli ve karbonhidratı bol gıdaların beslenme alışkanlığı haline dönüştürülmesiyle gelişen bir hastalıktır. İnsülin direncinin kanser, obezite, tansiyon, diyabet gibi pek çok ciddi hastalığa davetiye çıkarabileceğine dikkat çeken uzmanlar, önemli tavsiyelerde bulundu.


Doğadaki en güçlü D vitamini kaynağı

D vitamini kemiklerin sağlığı için oldukça önemlidir. Daha güçlü ve dirençli olmayı sağlayan D vitamininin eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yüksek D vitamini içeren besinler arasında yer alan sıklıkla tüketmediğimiz bir gıdanın saymakla bitmeyen faydaları bulunur.


Sütten daha çok kalsiyum içeren tek besin!

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için vitamin ve mineral zengini besinleri tüketmek gerekiyor. Dengeli ve düzenli bir beslenme programı ile sağlıklı bir ömür sürebilirsiniz. Özellikle vücudun kemik sağlığı ve bağışıklık için fosfor, kalsiyum ve B vitaminlerine ihtiyacı var. Bu vitaminleri yüksek miktarda barındıran besinleri tükettiğinizde kemik erimesi hastalığını da tamamen bitirebilirsiniz.


Doğuştan kısmetsiz olan burçlar! Her an hayâl kırıklığı yaşayabilirler

Her insanın günlük hayatta bir yaşam biçimi var. Bazı insanlar yaşanan olumsuzluklar mücadele etme konusunda başarılıdır. Ancak bazıları da gün içerisindeki olumsuzlukları tamamen kısmetsiz olmasına bağlar. Genelde çok şanssız olan bu insanlar kendileri için doğru kararları yönetebilme konusunda da kararsız davranırlar. Ellerindeki fırsatları değerlendirme konusunda başaralı değillerdir. Doğuştan kısmetsiz olan burçları sizle için derledik.


Erimeyen göbek yağlarını 1 haftada eritiyor! Vücudunuzda yağ, ödem ne varsa dışarı atıyor

Kilo verme problemleri yaşayanların en muzdarip olduğu bölgelerden biri de hiç şüphesiz göbek oluyor. Özellikle alt göbek yağları erimesi zor olan bölgelerden. Bazı yağ yakıcı tarifler ve detoks suları kilo vermede hayat kurtarıcı olabiliyor. Sassy suyu da bu tariflerden biri. Sassy suyunda yer alan salatalık, ödem atıcı, idrar söktürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda tokluk hissi verir. Peki, Sassy suyu nasıl...


Yaşanabilir bir çevre için doğru adım atmanın yolları

Attığımız her adım, ardında çevreye kalıcı zararlar veren ayak izlerimizi bırakıyor. Daha yaşanabilir bir çevre ve gelecek nesle yeşil bir doğa bırakmak için tek çare karbon ayak izimizi küçültmek. Bunu yapmanın yolu da doğru adımlar atmak. İşte sadece birkaç basit yöntem...


DSÖ açıkladı: Bu besin 114 yaşına kadar yaşatıyor!

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ortalama hayat süresi yaklaşık 72 sene olarak biliniyor. Ancak sıhhatinizi ve ihtiyarlama sürecinizi pozitif veya negatif güzergahta neyin etkileyeceğini biliyorsanız, daha sıhhatli olabilirsiniz. Bu süreçte 114 yaşına kadar yaşamış Bernando LaPallo’nun harcadığı 5 özel yiyeceği sizin için bir araya getirdik. İşte ömrü uzatan o yiyecekler...


Kemik kanserini yenen genç kız yamaç paraşütü yaparak LÖSEV'e destek çağrısı yaptı

Adana'da kemik kanserini yenen Melisa Bay, LÖSEV'de işe başladıktan sonra kendi gibi mücadele eden hastalara destek olmak için yamaç paraşütü yaparak bağış çağrısı yaptı. Kurban Bayramı kampanyası kapsamında da paraşütle uçan Bay, LÖSEV'in hastalara taze et ulaştırma çalışmalarına dikkat çekti.


Dr. Servet Terziler yazdı: Kaygı düzeyi yüksek olan kişilere sedasyonlu saç ekimi

Ameliyat korkusu ve iğne fobisi olan, kan görmeye dayanamayan kişilerin saç ekimi yaptırabilmesini sağlayan sedasyonlu saç ekimi doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmasına imkan tanıyor. Sedasyonlu saç ekimi, dünyada güncel saç ekimi uygulamalarından safir FUE saç ekimi ve robotik DHI saç ekimiyle kombine bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.


İbn-i Sina mucize 3 besini yıllar önce açıkladı: Bunu yiyen 100 yaşına kadar yaşar!

Vücut sağlığını korumak ve sağlıklı bir ömür sürmek için mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirerek vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. İbn-i Sina çok önemli bir tıp doktoru ve yıllar önce uzun yaşamak için beslenme düzenine dikkat etmeniz gerektiğinizi vurgulayanlardan biri. İbn-i Sina'ya bazı besinler var ki onları düzenli olarak tüketmek ömrü uzatıyor. Bağışıklığı güçlendiren ve uzun bir ömür...


Türkiye’de akşam yemeği, tahtını kahvaltıya kaptırdı

Dünyanın en önemli sağlık sorunlarının başında gelen obezite ve zaman sıkıntısı akşam yemeğini de tahtından etti. Türkiye’de pek çok kişi haftanın yorgunluğunu, doğayla iç içe ve organik köy usulü hazırlanmış kahvaltılarla atmaya başladı. Eskiden herkes akşam yemeği ile kendini ve ailesini jest yaparken şimdi herkes bu tercihini kahvaltıdan yana kullanıyor.


‘Kabul bir son değil başlangıçtır’

Son dönemde her yerde karşımıza çıkıyor, herkes mindfulness’tan bahsediyor. Peki, nedir bu? Mindfulness Institute Türkiye kurucusu Prof. Dr. Zümra Atalay’a sorduk. Atalay hem yeni kitabı ‘Yeni Olasılıkları Mümkün Kılma Sanatı: Kabul’ü anlattı hem de bu yöntemle ilgili sorularımızı yanıtladı. Prof. Dr. Atalay: “Mindfulness’ın temel uygulaması meditasyondur. Buradaki meditasyon zihni boşaltmak veya rahatlamakla ilişkili değildir. ‘Gözünü kapatıp...


Bilim dünyası şaşkın! Bu kadın hiç acı çekmiyor

skoçya'da yaşayan 75 yaşındaki Jo Cameron 75 yıldır fiziksel acı hissetmiyor... Kronik ağrı çekenlere derman olabilir.


“Mevsimsel alerjiler, en çok gözleri etkiliyor”

İlkbahar mevsimi ve hava sıcaklıklarının artmasıyla alerjik reaksiyonların görülme sıklığının da ciddi oranda artış gösterdiğini ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Alay, “Çevreyle temas sebebiyle yaz alerjileri en çok gözleri etkiliyor. Alerjiler gözlerde genellikle, yanma, batma, sulanma, kaşınma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozuklukları gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Eğer bu belirtiler kendilerini daha sıklıkla...


MS hastaları ve yakınları, uzman doktorlarla bir araya geldi

Türkiye MS Derneğince "Dünya MS Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, hastalar ve yakınları, uzman doktorlarla buluştu.


Saç dökülmesini sürdüğünüz andan itibaren durduruyor! Yeni saç çıkarmak için 30 dakika bekletin

Saç dökülmesi ile hem kadınlar hem de erkekler çok sık karşılaşabiliyor. Her yaştan insanın en sık karşılaştığı saç sorunlarından biri olan saç dökülmesi önlenmediğinde kellik sorunu ortaya çıkıyor. Saç dökülmesi genellikle çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da yetersiz ve yanlış bakım uygulamaları saç dökülmesini daha fazla tetikliyor. Saç dökülmesine karşı uygulanan pek çok yöntem bulunuyor. Özellikle saç bakım rutinine eklenen doğal...


İlişkilerin bitmesine sebep olan toksik davranışlar

Her insan mutlu bir ilişkinin hayâlini kurar. Ancak ilişkilerde yaşanan tatsız durumlar kendinizi mutsuz hissetmenize sebep olur. Özellikle bazı toksik davranışlar var ki bu davranışlar ilişkilerin tamamen sonunu getiriyor. Hatta birbirinize olan sevginizin aniden bitmesine sebep olabiliyor. İşte ilişkilerin bitmesine sebep olan toksik davranışlar..


Yumurtadan 10 kat fazla protein içeriyor

Yeşil mercimek içerisinde milyonlarca protein var. Özellikle et tüketmeyenler yeşil mercimeği daha sık tüketmeliler. Çünkü et tüketmemek vücutta protein ve demir eksikliğine yol açıyor. Peki, yeşil mercimeğin sağlığımıza ne gibi faydaları var? İşte yanıtı


Süt Gününde öğrencilere süt dağıtıldı

DÜZCE(İHA) – Düzce’de Dünya Süt Günü’ndü öğrencileri süt ve süt ürünlerinin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu anlatıldı. Etkinlik sonunda ise öğrencilere süt ikram edildi.


Sıfır beden vücudun sırrı sassy suyu! Nane ve zencefil kalorileri yok ediyor,

Sassy suyu alkali suyun başka bir çeşididir. Sassy suyunu aç karnına içtiğinizde tüm toksinleri atıyor. Yağları parçalıyor. Peki sassy suyu nasıl yapılır? İşte püf noktaları...


Bel fıtığı olanlar nelere dikkat etmeli?

​​​​​​​Bel ağrısı toplumumuzda sıkça görülen ve yakınılan sorunların neredeyse başında geliyor. fiziFizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır bel fıtığı hakkında önemli bilgiler verdi.