OTOTROF BESLENME NEDIR, öZELLIKLERI NELERDIR? OTOTROF BESLENEN CANLıLAR NELERDIR?

Beslenmek için gereken gıda maddesini kendileri, bağımsız olarak üretebilen canlılara ototrof canlılar denilmektedir. Ototrof canlılar, üretim yapabildiklerinden dolayı üretici canlılardır. En bilinen ototrof canlılar çiçekler, yosunlar ve alglerdir. Sizler için ototrof beslenme nedir, özellikleri nelerdir ve ototrof beslenen canlılar nelerdir hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Biyolojide en sık geçen konulardan biri ototrof canlılardır. Beslenme yapılarını kendileri karşıladıkları için tüketici değil üretici canlılardır.

Ototrof Beslenme Nedir?

Kendi besinlerini üretebilen canlılara ototrof canlılar denilmektedir. Bu canlılar inorganik maddeleri organik madde olarak sentezleyebilirler. Ototroflar, organik madde ihtiyacı için gerekli olan enerjiyi güneşten almaktadır. Bundan dolayı bazı ototrof canlılara, fotoototrofik canlılar denilmektedir. Fotoototrofik canlılara bitkiler örnek verilebilir.

Ototrof Beslenme Özellikleri Nelerdir?

Kendi besinlerini sentezleyen canlılar ototrof canlılardır. Su, karbondioksit ve inorganik maddeleri depolayan canlılardır. Ototrof canlılar kendi içerisinde iki farklı türe ayrılır;

Fotosentetik ototroflar bilinen diğer adıyla fotoototroflar beslenmeyi sağlamak için güneş ışığını fotosentez ile sağlarlar. Buna örnek olarak yeşil ya da mor bitkiler örnek verilebilir.

Kemosentetik ototroflar ise kendi için gerekli olan enerjiyi amonyak gibi belirli kimyasalları sentezleyerek karşılarlar.

Ototrof beslenerek yaşamını devam ettiren ve gelişimini ilerleten canlıların ortak özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

Bilinen bütün canlılar gibi ototrof canlılarda boşaltım yapmaktadır.

Bütün ototrof canlılar üreme gerçekleştirmektedir.

Tüm ototrof canlılar hareket etme ve kıpırdama yetisine sahiptir.

Bütün ototrof canlıların en önemli özelliği solunum yapmasıdır. Bu bütün hepsinde ortak özellik olarak bilinmektedir.

Bütün ototrof canlıların ortak özelliği büyümesidir.

Tüm ototrof canlılar dikkat çekici bir oranda büyüme özelliğine sahiptir. Bu canlılar gelişebilir, üreyebilir ve görülebilirler. Tüm canlı özelliğine sahiptir. Bu özellikleri ile genetiklerini devredebilirler ve varlıklarını devam ettirebilirler.

Ototrof Beslenen Canlılar Nelerdir?

Ototrof canlılar, kendilerini büyütmek ve beslemek için gerekli olan besini kendileri karşılamaktadır. Bundan dolayı bu canlılar üretici olarak yaşamını sürdürmektedir. Ototrof canlıların yapısı içerisinde klorofil yer almaktadır. Kendi besinlerini üreten ototrof canlılar ise şu şekilde sıralanabilir;

Çiçekler

Çalılar

Çimler

Su Bakterileri

Ağaçlar

Algler

Yosunlar

Fitoplanktonlar

Belirli Bakteriler

En küçük yeşilliğe sahip olan bitkilerden, ormanları ya da denizleri kaplayan bitkilere kadar bilinen tüm bitkiler fotosentez ile yaşamını devam ettirir. Fotosentez sayesinde bu canlılar kendi ihtiyaç duydukları besinleri kendileri üretirler. Bitkiler dışında doğada bulunan bazı diğer yapılarda üretici özelliğine sahiptir. Bunlar algler, fitoplankton, bazı bakterilerdir.

Bu özelliklerinden dolayı bu canlılar ototrof canlılara örnek verilebilir. Bu özelliklerinden dolayı bu canlılar, dünyadaki en önemli canlılar olma özelliklerine sahiptir. Ototrof canlıların diğer bir türü ise heterotrof canlılardır. Bütün hayvan, mantar ve birçok bakteri türü bu gruba girmelidir. Heterotrof canlılar kendi içerisinde üç farklı türe ayırmaktadır;

Herbivorlar, otçullar bitkilerle beslenenlere denilmektedir. Bunlar gevişgetiren, memeliler, kemiriciler ve bazı böcek türleridir.

Karnivorlar bilinen diğer ismi ile etçiler. Bu gruba bütün etçiler, kediler ve birçok deniz hayvanı girmektedir.

Omnivorlar hem bitkisel hem de hayvanla beslenenle. İnsan, ayı ve domuz gibi türler örnek verilebilir.

2023-05-25T10:32:56Z dg43tfdfdgfd