Sağlık & Fitness

Trending:


Bu Aralar Siz veya Çevreniz Çabuk Sinirleniyor musunuz?

Yaz aylarının yüksek sıcaklıklarının, birçok insanın duygusal durumunu olumsuz etkileyebildiğini dile getiren uzmanlar, vücut ısısını dengede tutmada yaşanan zorluğun, zihinsel ve duygusal stresi artırdığını söylüyor.


Diyetisyenden ‘yaza özel serinleten sağlıklı smoothie’ tarifleri

Uzm. Diyetisyen Esra Öztürk yaz ayına özel; yaz meyveleriyle evde yapılabilecek, serinletici ve doğal içecek tarifleri verdi. Katkılı içeceklerden her yaşta uzak durulması gerektiğine değinen Uzm. Dyt. Esra Öztürk, şekerin olumsuz etkilerini de anlattı.


Kalp krizi sonrası hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek

Hitit Üniversitesinde yürütülen proje kapsamında kalp krizi sonrası oluşan hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek. Proje, kalp dokusunu taklit eden protein temelli kardiyak yamaların üretilmesi ve kullanım potansiyellerinin araştırılmasını hedeflemektedir.


Ebru Doğdu Çocuklarda öğrenme güçlüğü

Öğrenme insan hayatının en temel ihtiyaçlarından biri ancak bazen okuma ve anlama yeteneğini etkileyen durumlarla karşılaşılabiliyor.


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan “iyi bir hayat” için 4 ana prensip

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında “uzun bir ömür” yerine “daha sağlıklı bir ömür”e odaklanılması gerektiğine dikkat çekti. Bunun için de faydası bilimsel olarak da kanıtlanan 4 ana prensibe odaklanılması gerektiğini vurguladı.


Araştırmalar tüm gerçeği ortaya çıkardı! Vücudu susuz bırakıyor

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için her gün vücudunuzun ihtiyacı kadar su içmeniz gerekir. Su, yaşam kaynağıdır. Organlarınızın düzenli çalışması için su içmeniz gerekir. Ancak bazen su yerine başka içecekleri tüketmeyi tercih edersiniz. Bu içecekler su ihtiyacınızı karşılamaz. Aksine vücudun daha çok susuz kalmasına sebep olur. İşte o içecekler... (Posta)


Buğra Adil Buyrukcu Dış kulak yolu enfeksiyonu tatilinizi gölgelemesin

Kavurucu sıcakların bunaltıcı etkilerinden biraz olsun kurtulabilmek için soluğu deniz ve havuzlarda alıyoruz. Ancak yüzdüğünüzde kulağınıza kaçan su, size yaz aylarını zehir edebilecek tarzda bir hastalığa davetiye çıkartabiliyor. Bu hastalık, üstelik şiddetli ağrı ile seyretmesinin yanı sıra tedavi edilmediği zaman duyma sorunlarına bile yol açabiliyor.


Enfeksiyonların korkulu rüyası maydanoz! Cildinizden kilonuza düzene sokuyor

Maydanoz suyunu kilo problemi olanlar sıklıkla tercih ediyor. Ancak maydanozun enfeksiyon kovucu olduğu da tespit edildi. Peki maydanoz suyu ne işe yarar? Maydanoz neden düzenli tüketilmeli?


Yıllardır astım bronşit denilen çocuğun akciğerinde yumak çıktı

Yıllardır aşırı yorulma ve nefes darlığı sebebiyle gittiği hastane ve doktorlarda astım bronşit denilerek tedavi edilmeye çalışılan 9 yaşındaki çocuğun akciğerlerinde nadir hastalık olan pulmoner AVM (akciğerde damar yumağı) saptandı. Parmaklarında morluk oluşan ve durumu kötüleşen çocuğu, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları tedavi etti.


Cildiniz en küçük bir çarpmada bile morarıyorsa sebebi bu olabilir

Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Soner Solmaz, yaşla birlikte daha sık görülen cilt morarmalarının çoğu zaman zararsız olduğunu ve tedavi edilmeden geçeceğini; ancak morlukların yüz, gövde veya sırtta belirmesi gibi bazı durumlarda ciddi bir sorunun habercisi olabileceğini söyledi.


Bel ve sırt ağrılarınızın sebebi çanta mı? Doğru taşınmazsa kâbusa dönüşüyor

Sırt ve bel sağlığınız için çantalarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini bilmek çok işinize yarayacak. Farklı çanta modelleri ve en sağlıklı kullanım şekilleri haberimizde!


Asker eğlencesinde tüfekle yaralanan genç doku nakliyle yeniden yürümeye başladı

Kahramanmaraş'ta asker eğlencesinde tüfekle yaralandığı ayağında doku kaybı oluşan ve tendonu kopan genç, 3 doku nakli ile 1,5 yıl sonra yeniden yürüdü.


Çocuklarda ağız kokusu neden olur? Uzman isim anlattı

Erişkinlerde çok iyi bilinen ‘‘Sinüzit’’ hastalığı çocuklarda da sık rastlanan önemli bir hastalıktır. Fakat çoğu kez gözden kaçırılarak ihmal edilebiliyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal çocuklarda sinüzit hakkında önemli bilgiler verdi.


Uzmanlar 'asla tüketmeyin' diye uyarıyor: Sindirim sistemini parçalayan 4 besin

Tükettiğimiz besinlerle doğrudan bağlantılı olan ve bozulduğunda gündelik hayatı etkileyen besinlerden uzak durmak gerekiyor. Uzmanlar, sağlıklı bir sindirim sistemi için bazı besinlerin 'asla tüketilmemesi' gerektiğini vurguluyor. Gaz, şişkinlik ve daha birçok sorunun kaynağı olan bu besinler aynı zamanda bağışıklık sistemini de etkiliyor. Peki, hangi besinler sindirim sistemini bozuyor? (Sabah)


Hiç yorulmadan yağ yaktıran alışkanlıklar!

Kilo vermek çok zahmetli bir şey gibi görülebilir. Aslında günlük hayatta yapılan pek çok aktivite kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Bunların başında merdiven çıkmak var. İşte zayıflama önerileri...


Alzheimer hastalarına yardımcı olacak ipuçları

GÜNDELİK hayatı etkileyecek derecede hafıza kaybı, yer ve zaman kavramının kaybedilmesi, tarihleri ve özellikle son zamanda öğrenilenleri hatırlayamama, konuşma ve yazma yetkinliğinde azalma alzheimer hastalığının belirtileridir. Tınaztepe Üniversitesi Galen Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Egemen Vardarlı, alzheimer hastalığının hafıza düşünme ve davranış yeteneklerini yavaş yavaş bozan ve sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu belirterek, önemli...


Fiziksel aktivite azaldıkça, obezite artıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Güzel, fiziksel aktiviteden kaçtıkça, obezite riskinin arttığını söyledi.


Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Osteoporoz halk arasında bilinen adıyla kemik erimesi, vücuttaki kemiklerin sertliklerinin azalması sonucunda zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkmakta olup en sık karşılaşılan kemik hastalığıdır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Yapay zekadan Alzheimer teşhisi

İngiliz bilim insanları, Alzheimer'ı erken teşhis eden bir yapay zeka aracı geliştirdi. Bu model, vakaların yüzde 82'sinde üç yıl içinde Alzheimer'a yakalanacak olan hastaları doğru tespit etti.


Uzmanları açıkladı: Balık sonrası yenen dondurma zehirler mi?

Uzmanlar balık sonrası dondurma yemenin “tek şartı” olduğunu belirtti.


Şenol Kalyoncu HPV ve genital siğillerin doğuma etkisi

Sevgili Hürriyet okurları, bu hafta sizlerden gelen sorular üzerine genital siğiller ve HPV konusunu ele almak istedim.


Hamilelere sıcak havada ’su tüketin’ önerisi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Bayezit Ersoy, aşırı sıcaklarda hamilelerin günde en az 8-10 bardak su tüketmesi gerektiğini söyledi.


Fazla kiloların gizli nedenleri

Düzenli ve sağlıklı beslenmeye rağmen kilo veremiyor ve hatta kilo almaya devam ediyorsanız, sebebi bu problemler olabilir. Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Aşırı sıcaktan korunmak ve yaz aylarında doğru beslenmek için öneriler

Uzmanlar, öğle saatlerinde, özellikle yaşlıların, çocukların, gebelerin ve kronik hastalığı olanların dışarı çıkmamalarını ve su tüketimine odaklanılmasını, hafif ve sulu yiyecekler tercih edilmesini tavsiye ediyor.


Fen dersi neden önemli ve nasıl sevdirilir?

Öğrenme, yaşam boyu devam eden zihinsel ve fiziksel bir süreç olarak tanımlanıyor. Bu süreçte olan biten hakkında soru soran ve problemleri tespit edip çözebilenlerin yeteneklerine uygun alanlarda başarıya ulaşabildikleri gözleniyor.


Görme bozuklukları, duyu kaybı, denge sorunları...

Multiple skleroz (MS) etkisini merkezi sinir sisteminde gösteren ve ataklarla kendini belli eden kronik bir sinir sistemi hastalığı. 29 Mayıs Çarşamba Dünya MS Günü öncesi bu hastalıkla ilgili merak ettiklerimizi uzmanlara sorduk.


Uyku deyip geçmeyin! Aynı saatte yatıp kalkmıyorsanız diyabet riskiniz yükselebilir

Uyku alışkanlığınız yoksa, uykuya geçme saatiniz geceden geceye düzensizlik gösteriyorsa aman dikkat! Yapılan yeni bir çalışmaya göre düzensiz uyuyanlar düzenli uyuyanlara kıyasla yüzde 34 diyabet riski taşıyor. Peki ama neden?


Psikoloğunuz sahte olabilir! Denetimsizlik ve yasal boşluk sahte psikolog sayısını artırıyor! Pandemiden sonra artışa geçti

Son yıllarda özellikle sosyal medyanın etkisiyle sahte psikologların sayısında ciddi artış yaşanıyor. Uzmanlar bu alanda yeterli denetimin olmadığını ve meslek yasasının olmamasının fırsat bilindiğini açıklarken konu ile ilgili toplum ruh sağlığını koruyan yeni bir yasanın hayata geçirilmesini atılması gereken en önemli adımlardan birisi olduğunu dile getiriyor.


3 yıl boyunca denemediği tedavi kalmamıştı, nefes borusundan çıktı! Doktorları bile şaşırtan vaka

İstanbul'da yaşayan 4 yaşındaki Abdullah Majzoub, bir yaşından beri, tekrar eden öksürük, ateş ve nefes darlığı şikayeti ile sürekli hastanelik oluyordu. Çocuk defalarca zatürree tedavisi gördü, durumu düzelmedi. Bir süre sonra şikayetleri için alerjik astım tedavisi görmeye başladı. 3 yıl boyunca torba torba ilaç kullanmak zorunda kalan Abdullah'ın nefes darlığı ve öksürük şikayeti nüksedince ailesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi...


Genç kalmanın sırrı vücudu şaşırtmak

Sağlıklı yaşam reçeteleri her geçen gün daha da önem kazanırken, Dahiliye Uzmanı Dr. Önder Aydın, genç kalmanın sırrını anlatarak, "Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa açlık sürenizi uzatarak beslenin, günde iki öğün yemek yiyin. Ağırlık gibi direnç egzersizleri yapın, doğada yürüyün, saunada terleyin, meditasyon ve nefes egzersizleri yapın, banyoyu soğuk duşla bitirin. Vücudu az miktarda strese sokarak, taze hücreler üretip gençleşmek mümkün"...


Sağlıklı olmanın 5 yolu! Meditasyon ve egzersiz uzun yaşamı getiriyor

Daha sağlıklı bir yaşam için yapmamız gereken şeyler vardır. Çevresel faktörler ve genetik sağlıklı kalabilmeyi olumlu veya olumsuz etkilerken bazen kişinin kendi sağlığı için bir rutin oluşturması gerekir. Uzmanlar 5 adımda daha sağlıklı olmanım yolunu buldu. İşte o formül.


İzmirde feci olay!

İzmirde feci olay! İzmirde etkili olan sağanak günlük yaşamı olumsuz etkilerken, yağıştan kaçmaya çalışan İnanç Öktemay (44) sokaktaki suya bastığı anda akıma kapıldı. AKIMA KAPILIP YERE DÜŞTÜ Kentteki şiddetli yağmurdan kaçmaya çalışan 1 kişi, Enver Dündar Başar Sokaktaki su birikintisine bastıktan sonra elektrik akımına kapılıp yere düştü. Arkada...


Romatoid Artrit Uyarı İşaretleri: Dikkat Edilecekler

romatoid artrit, eklemleri iltihaplandıran kronik bir hastalıktır. belirtileri arasında eklem ağrısı, şişlik, sertlik, yorgunluk, ciltte nodüller, göz ve ağız kuruluğu, akciğer iltihabı sayılabilir. kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bağışıklık sisteminin eklemlere saldırması rol oynar. yaş, obezite, aile öyküsü ve sigara içmek risk faktörleridir. tedavi seçenekleri, teşhis yöntemleri ve doktorunuza sorabileceğiniz sorular hakkında daha fazla...


Sıcak havalarda daha da artıyor! Gastroenterit salgınından korunma yolları

Gastroenterit salgınlarının özellikle sıcak havaların artmasıyla yaygınlaştığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özden Yılmaz, “Gastroenterit, mide ve bağırsakların iltihaplanmasıyla karakterize edilen bir hastalıktır. Genellikle ishal, kusma, karın ağrısı ve ateş gibi belirtilerle kendini gösterir. Gastroenterit salgınları özellikle çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf bireyler için daha tehlikeli olabilir” dedi.


2 gündür kayıptı, cansız bedeni bulundu

2 gündür kayıptı, cansız bedeni bulundu Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR'da 2 gün önce kaybolan Alzaymır ve Parkinson hastası Halil Alagöz'ün (65) boş arazide cansız bedeni bulundu.Burdur merkez Armağan İlci Mahallesi'ndeki evinden 2 gün önce çıkan Alzaymır ve Parkinson hastalığı bulunan Halil Alagöz'den bir daha haber alınamadı. Kayıp ihbarında b...


İlaç gibi hareket

Bugün ekim ayının ilk gününe merhaba diyerek uyandık. Ekim ayının ilk haftası Dünya Yürüyüş Günü kapsamında bilinçlendirme ve farkındalık etkinlikleri düzenleniyor. Ben de fiziksel aktivitenin vücudumuza olan destekleyici etkisini bir kez daha hatırlatmak istiyorum 1 Sizin için en iyisi Fiziksel olarak iyi olmak için vücudunuza ve zihninize iyi gelen aktiviteler yapmaya özen gösterin. Bazılarına bisiklet veya pilates gibi aktiviteler iyi...


Sahte güneş kremlerine dikkat! Kansere neden oluyor

Uzman isim Nurten Saydan, sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı için büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, güneş kremlerini eczanelerden almaları konusunda vatandaşları uyardı. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, güneş koruyucularının, UV ışınlarını emerek, dağıtarak veya yansıtarak cildi koruyan ve sürülerek uygulanan krem, losyon, yağ, sprey veya jel formunda kozmetik preparatlar olduğunu ifade etti.


İbrahim Tatlıses neden ameliyat oluyor, İbrahim Tatlıses’in sağlık durumu nasıl?

İbrahim Tatlıses neden ameliyat oluyor, sağlık durumu nasıl? İbrahim Tatlıses'in sağlık durumu merak ediliyor. Peki, İbrahim Tatlıses'in sağlık durumu nasıl, İbrahim Tatlıses neden ameliyat oluyor?


Boy ayrımcılığı (“heightism”) ve boy uzatma arzusu: Abartılı tedaviler çözüm mü?

Erişkinlerin çoğunluğu da kendi boylarını 4-5 cm fazla söyleme/sanma eğiliminde ama birçok araştırma bazı hastalıklara bağlı ciddi boy kısalıkları dışında boy ile genel yaşam başarısı ve mutluluğu arasında sanıldığı kadar bir ilişki olmadığını gösteriyor


D vitamini için mutlaka tüketilmesi gereken besinler

Tüketilen besinlerin içerisinde yer alan vitaminlerin vücut açısından oldukça büyük bir öneme sahip olduklarının söylenmesi mümkün olmaktadır. D vitamininin yeterli miktarda alınabilmesi için tüketilmesine özen göstermeniz gereken besinler bulunmaktadır. İşte, mutlaka tüketilmesi gereken o besinler:


Sağlık ekipleri kansere karşı bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor

Erzincan’da sağlık ekipleri Ergan Dağında stant açarak kanser hastalığına karşı bilgilendirme faaliyetinde bulundular.


Kalp kapak hastalıklarının 8 nedeni

Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu, kalp kapak hastalıklarının nedenleri ve mitral kapak tamiri hakkında bilgi verdi. Türkiye’de, gerek hasta yaşam kalitesine gerekse yaşamın kendisine karşı ciddi bir tehdit oluşturan kalp kapak hastalıkları, tüm ölümlerin yüzde 1-2’sini oluşturduğunu kaydeden Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu, genel popülasyonla karşılaştırıldığında,...


Yastık kılıfı uyarısı! "Klozetten bile daha fazla bakterili"

Yastık kılıfı uyarısı! "Klozetten bile daha fazla bakterili" Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte toplum olarak bakteri ve mikroplara karşı daha duyarlı ve bilinçli hale geldiğimizi ancak halen bazı konularda yeterli bilince sahip olmadığımızı belirten Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı ekipleri, "Günümüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdi...


Obezite ve KOAH

OBEZİTEYE sahip kişilerin en büyük sıkıntılarından biri de solunum yolu hastalıkları. Başta KOAH olmak üzere astım, akciğer enfeksiyonları, solunum güçlükleri obezite hastalarının yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Onur Fevzierer, obezite ve KOAH konusunda önemli bilgiler paylaştı:


Kanserin en sevdiği insan kim? 5 faktöre dikkat

Kanser bazen bazı alışkanlıkları olan insanlarda sık görülebilir. Peki bu insanların alışkanlıkları nedir? Detaylar haberimizde.


Baş ağrısını tetikliyorlar! Sebepsiz ağrıların arkasındaki 5 neden

Baş ağrısının arkasında kimi zaman hastalık kimi zaman stres veya sebebini bilmediğimiz bir sorun olabiliyor. Sebebini bilmediğimiz baş ağrılarının arkasındaysa daha az bilinen nedenler yatıyor. İşte nedenini bilmediğiniz baş ağrılarının arkasında olabilecek bazı sebepler ve bu ağrılardan kurtulmanın yolları.


Haberler: Türkiye aşırı sıcaklık afetiyle karşı karşıya

Aleyna Sevim - Türkiye ve dünyada etkili olan sıcak havalar hem insan sağlığını hem de gezegenin dengesini bozuyor. Tarımsal üretimde aşırı sıcaklar nedeniyle birçok üründe verim kaybı endişesi yaşanırken, bazı bölgelerde su kaynakları alarm vermeye başladı. Sıcak hava dalgalarıyla sayısı artan orman yangınları da ekosistemde ciddi tahribat yaratıyor. Kuraklıkla mücadele Çiftçiler bu yıl hem aşırı sıcak hava dalgaları hem de azalan yağışlar...


Bastırılmış duygular birçok sorunun gizli tetikleyicisidir

Bastırılmış duygular, birçok sorunun gizli tetikleyicisidir ! Bastırılmış duygular, vücudumuzda bir stres tepkisi oluşturur. Bu stres tepkisi, bağışıklık sistemini zayıflatarak, birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Böcek, sinek ısırığı deyip geçmeyin

Yaz aylarında sıkça artan ve hayatı tehdit eden böcek sokmalarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatları boyunca en az bir kez arı sokmasına maruz kalır ve bazen anafilaksiye yol açabilir. Arılar dışında, sivrisinekler, karıncalar ve at sinekleri gibi böceklerin sokmaları daha az ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak bazı durumlarda, geniş ve kaşıntılı şişlikler de gelişebilir"...


Bağırsaktaki kurtçukları tek tek temizliyor! Suyunu dökmeyin, vitamin ve mineral kaynağı

Sağlık açısından faydalı olduğu bilinen nohut, en az lezzeti kadar vücuda olan faydalarıyla da ön plana çıkar. Bağırsaklarınızda çoğalan bakteriler ileri durumlarda ishal problemine neden olabilir. Nohut suyu, son zamanlarda artış gösteren bağırsak problemlerini engelleyebilir. İşte detaylar.