ALKALI BESLENME NEDIR, NASıL YAPıLıR? ALKALI BESLENME TüKETILMESI GEREKEN üRüN LISTESI…

Yasak olmasa bile uzmanların çok fazla tercih edilmemesi gerektiğini söyleyen beslenme yöntemleri içerisinde alkali beslenme öne çıkar. Yoğun olarak meyve tüketimi ile birlikte gerçekleşen bir beslenme olduğunu söylemek mümkündür. Alkali beslenme nedir, nasıl yapılır? Alkali beslenme tüketilmesi gereken ürün listesi hakkında tüm ayrıntıları derledik.

Meyveler, şekersiz meyve suları ve sebze ile maden suyu gibi pek çok farklı besin türünün kullanılması üzerinden alkali beslenme öne çıkar. Genelde uzmanların dile getirdiği üzere sağlıklı olmayan bir diyet türüdür. O yüzden çok fazla tercih edilmese bile yine de kullanılan bir yöntem olduğunu ifade etmek gerekir.

ALKALİ BESLENME NEDİR?

Alkali yönünden zengin besinlerin tüketilmesiyle gerçekleşen diyet alkali beslenme olarak ifade edilir. Özellikle kırmızı et gibi asitli gıdaların tüketilmemesi ile birlikte gerçekleşen bir yöntem olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu yöntem vücudun istediği protein başta olmak üzere farklı yapı taşlarını almaması doğrultusunda sağlıklı bir beslenme yöntemi değildir.

Meyve ve sebzeler ile beraber bakliyat grubu ele alınmak suretiyle, aynı zamanda maden suyu üzerinden bir beslenme çeşididir. Bu gıdalar temel alınmak suretiyle alkali beslenme yöntemi diyet üzerinden sağlanır. Özellikle hızlı bir şekilde kilo vermek ve ideal küreye ulaşmak için ele alınan beslenme yöntemleri içerisinde öne çıkar.

ALKALİ BESLENME NASIL YAPILIR?

Genel olarak alkali açıdan zengin olan besin kaynaklarının tüketilmesi doğrultusunda alkali beslenme yöntemi ele alınır. Özellikle de kırmızı et gibi asitli gıdaların süreçte yer almadığı bir beslenme türü olarak ön plana çıkar. Daha çok sebze ve meyve ile birlikte tahıl gruplarının yanı sıra maden suyunu kullanımı üzerinden gerçekleşir.

Bu kapsamda kısacası düşük alkali seviyesine sahip olan besin kaynakları ele alınmak suretiyle diyet uygulanır. Hızlı şekilde kilo verme ve ideal küreye ulaşma yöntemi olmasının yanı sıra, sağlık açısından da eksik besin alındığı için tehlikeli bir durum olarak öne çıkar.

ALKALİ BESLENME TÜKETİLMESİ GEREKEN ÜRÜN LİSTESİ

Birçok farklı yiyecek türü özellikle meyve ve sebze önde olmak üzere alkali beslenme içerisinde yer alır. Günlük olarak yapılan programlama dahilinde ele alınan bir diyet türüdür.

- Meyve çeşitleri

- Şekersiz meyve suları

- Ispanak ve patates başta olmak üzere sebze çeşitleri

- Maden suyu

- Bakliyat

- Kuruyemiş

- Tohumlar

- Tavuk

Bu şekilde yukarıdaki besin kaynakları ele alınarak alkali besleme yöntemi diyet doğrultusunda değerlendirilir.

HANGİ BESİNLERDE ALKALİ BULUNMAKTADIR?

Belli başlı yem yiyecek çeşitleri içerisinde alkali bulunur. Bunlar içerisinde pancar, brokoli, karnabahar, havuç, lahana ve kereviz ile beraber pazı gibi sebze meyve türleri öne çıkar. Zaten alkali beslenme yöntemi daha çok sebze ve meyve odaklı şekilde ele alınır. Aynı zamanda bunların içerisinde mor lahana ve kereviz gibi besin kaynaklarının da olduğunu söylemek mümkündür.

2023-05-25T22:03:07Z dg43tfdfdgfd